Koroonakriisis on arukas toidupoodides käimist vähendada. See aga tähendab, et ühe külastusega tuleb koju väga palju toitu varuda. Tegelikult on juba ammu teada tõde, et ostes korraga rohkem ja külastada poodi vaid paar korda kuus, hoiad ka väga palju raha kokku. Vähenevad emotsioonostud ja poenimekiri on hoolega planeeritud. Aga kuidas hoida kogu see kraam ka värskena? Anname mõned ideed, kuidas vahariidega toiduainete eluiga pikendada!
Marjad
Maasikate, kui ka teiste marjade puhul, tuleks need pesta ja sorteerida välja muljutud või muud moodi kahjustunud marjad. Kaval nipp on marjad loputada hallituse vastu desinfitseerimiseks äädikvees (1 osa äädikat, 10 osa vett), seejärel loputada puhta veega, nõrutada ja lasta kuivada. Marjad pane toidumähikusse või kata mähikuga maasikate kauss. Ps! Marjad võivad anda kangale värvi, mida ei saa enam eemaldada, seepärast soovitame kasutada sellisteks toiduaineteks meie värvilist VahaVrappi
Õunad
Viilutatud õunad on suurepärased snäkid! Kui soovid neid lõikuda hommikul valmis õhtuseks peolauaks või piknikuks siis on hea nipp leotada neid meevees, 2 supilusikat mett ja tassike vett. Hoia õunu või pirne selles paar minutit ja mees olevad peptiidid ei lase puuviljadel pruuniks minna. Piknikuks mässi õunaviilud vahariidesse ja saad ilusa antibakteriaalse pakendi!
Banaanid
Banaanide vananemise protsessi aeglustumiseks, eemalda nad pundist ja mähi ükshaaval vahariidesse. Kui need on aga sinu maitsele juba liialt pruunid, tükelda ja pane sügavkülma, et tulevikus kasutada näiteks smuutiks.
Apelsinid
Apelsinid püsivad toatemperatuuril värskena paar päeva, kuid parim koht neile on külmkapp, kus vahariides võib nende eluiga pikeneda mitme nädalani.
Sidrun
Kui sa ei vaja toidutegemisel terve sidruni mahla, torka see kahvliga auguliseks ning pigista välja nii palju kui vajad. Ülejäänud sidrun pane toidumähikuga külmikusse. Sama saad ka teha pooleks lõigatud sidruniga, vahariie hoiab ära sidruni kuivamise vähemalt nädalaks kui mitte kauemaks!
Leib
Leiva koht on kuivas ja jahedas, mässi see vahariidesse ja leib püsib pikemalt pehme.Sibul
Poolik sibul säilib VahaVrapis pikalt värskena!
Porgand
Porgand peab paremini vastu niiskes keskkonnas. Pista need veega täidetud kaussi, kata kauss vahariidega ja pane külmkappi.
Tomat
Külmkapis sobib hoiustamiseks vaid täiesti küps tomat. See tomat, mis pole veel oma parimat aega saavutanud, peaks olema toatemperatuuril. Tomatit peaks hoidma varre küljes olev osa allpool. Nii ei pääse tomatisse hallitust, liigset õhku ja baktereid.
Maitsetaimed
Kui ostad maitsetaimi poest, eemalda kogu pakend ning riknenud taimed. Loputa külma vee all ning nõruta kuivaks. Mähi need ühe kihina vahakangasse.
Kasutatud allikad:
https://lifehacker.com/give-sliced-fruit-a-quick-honey-water-bath-to-keep-brow-536510461
https://tarbija24.postimees.ee/4227517/kuidas-tomateid-varske-ja-maitsekullasena-sailitada
https://www.beeswrap.com/blogs/news/how-to-keep-your-food-fresh-longer